Fotograf Złotoryja – Zdjęcie z efektem bokeh

Fotograf Złotoryja wyjaśnia: Od pewnego czasu w sieci można zauważyć wzmożoną aktywność związaną z tematem „bokeh” który cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród klientów licznych sesji zdjęciowych. W poniższym  mini poradniku postaram się wyjaśnić bliżej, jak w szybki sposób nałożyć  tego typu efekt na nasze zdjęcie po to, aby nasza fotografia była znacznie ciekawsza.

Otóż pierwszą rzeczą od której należy zacząć to oczywiście przygotowanie dwóch plików graficznych które będą kolejno naszym zdjęciem oraz tłem z dowolnym efektem bokeh. Ten drugi sugeruję oczywiście zakupić na popularnych serwisach stock’owych lub po prostu wykonać go sobie samemu (ten etap w poradniku pominę).

W tym poradniku użyję zdjęcia swojego psa oraz pliku graficznego który posiada tło ze wspomnianym efektem bokeh:

Jak widać, dobrze aby tony kolorów pasowały do siebie w obu plikach przy czym do zdjęcia z przewagą zielonego koloru nie warto ryzykować z dodawaniem pliku graficznego z przewagą koloru zielonego (dotyczy osób rozpoczynających zabawę z obróbką).

Fotograf Złotoryja

Pierwszym krokiem jaki należy zrobić w celu rozpoczęcia prac to otwarcie naszego zdjęcia (w tym przypadku Dżekiego 😉 ) w programie graficznym (w naszym przypadku będzie to program GIMP) po czym jako dodatkową warstwę ustawiamy nasz plik graficzny.

1

Fotograf Złotoryja

Kolejna rzecz to naniesienie dodatkowej warstwy w postaci naszego pliku graficznego. Oczywiście może się zdarzyć iż nasz plik nie pokryje w pełni naszego zdjęcia, w związku z czym po prostu należy przeskalować pod wymiary naszego zdjęcia warstwę z plikiem graficznym tak aby przynajmniej pokrył go w całości lub nawet był większy niż wymiary naszego obrazu.

Fotograf Złotoryja

Fotograf Złotoryja

Należy pamiętać aby nadać warstwie wartość atrybutu kanału alfa w celu wykonania przezrocza pomiędzy dwiema warstwami które zostały dotychczas utworzone. Kolejno należy zmniejszyć wartość krycia warstwy do interesującej nas wartości, tak aby uzyskać wspomnianego powyżej przezrocza. W zależności od tego jak wygląda nasze zdjęcie oraz drugi plik graficzny, będzie to różna wartość i nie ma idealnego rozwiązania  dla niej.

Jeśli wykonaliśmy wszystkie wymienione dotychczas elementy, powinniśmy aktualnie dobrać sobie narzędzie gumka (nie warto wybierać twardej – proszę eksperymentować) i wymazać z górnej warstwy obszar który ma być widoczny jedynie z warstwy początkowej. Dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać tego typu efekt:

Fotograf Złotoryja

Fotograf Złotoryja

 Po odpowiednim wykonaniu powyższych instrukcji jesteśmy w stanie wykonać nasze zdjęcie z nakładką tzw. „bokeh” które jak już wspomniałem pozwala na ładne przyozdobienie naszego zdjęcia.

6

Dodaj komentarz