Fotograf Jawor

Fotograf Jawor – Szczeliniec

Fotograf Jawor

Na szczyt prowadzi kręty szlak składający się z 665 schodów[potrzebne źródło] ułożonych w 1814 przez Franza Pabla, sołtysa pobliskiego Karłowa. Od strony północnej wiedzie szlak z Pasterki na przełęcz między Szczelińcami. Na okrężnej, jednokierunkowej trasie o długości około 5 km, biegnącej wierzchowiną Szczelińca, znajduje się również schronisko turystyczne Szwajcarka wybudowane w 1846 roku w stylu tyrolskim (wówczas jako Schweizerei). Wstęp na teren rezerwatu obejmującego szczytowe partie góry jest płatny w okresie turystycznym.

Okrężny szlak zaczyna się i kończy w okolicach płatnego parkingu w Karłowie.

 

 

 

Pierwsze potwierdzone ślady bytności na szczycie ludzi datują się na rok 1576. Anonimowi mnisi wyryli wtedy na skale zwanej Fotelem Pradziada napis IHSV 1576. Podczas wojny trzydziestoletniej (1618–1648) skały Szczelińca prawdopodobnie służyły, jako schronienie prześladowanym protestantom. U podnóża sąsiedniego Szczelińca Małego od strony Pasterki, na przełomie 1790/1791 przed spodziewanym konfliktem pomiędzy Prusami a Austrią zbudowano Baterię nad Pasterką.

W XIX w. szczyt stał się już ogólnie znaną atrakcją turystyczną. Odwiedziło go wiele znanych osobistości, m.in. Johann Wolfgang von Goethe oraz ówczesny poseł w Prusach, późniejszy prezydent USA John Quincy Adams (25 sierpnia 1800)

To nie jest miejsce na jeden dzień i krótki „wypad”. Do tych miejsc można wracać wielokrotnie i za każdym razem jest się zachwyconym. Co ta przyroda potrafi stworzyć ? Samo piękno natury. Już sam dojazd na miejsca to niezła atrakcja. Wijąca się droga i osoby wyprzedzające tam gdzie absolutnie tego nie można się spodziewać. A na miejscu troszkę się trzeba pogimnastykować – Błędne Skały wymagają przeciskania się przez szczeliny a Strzeliniec obłędne wejście (szczególnie trudniejszą trasą) na szczyt. Dobrze jest rozdzielić te atrakcje na dwa dni. Polecam.

Fotograf Jawor – zapraszam do odwiedzenia tego jakże ciekawego miejsca 😉

www.fotografwroclaw.info

Dodaj komentarz